Wielki Test Jogurtów z Biedronki

Czy warto w ogóle kupować jogurt w dyskoncie?

Robiąc domowy jogurt już ładnych kilka lat zauważyłam, że bardzo ciężko jest znaleźć jogurt, w którym znajduje się tylko mleko i bakterie jogurtowe, a tylko taki produkt gwarantuje, że zrobimy dobry jogurt w warunkach domowych. Lista składników na niektórych opakowaniach wydłuża się o zagęstniki, a nazw szczepów bakterii często brak. Przez ostatnich kilka miesięcy używałam jogurtu naturalnego firmy Piątnica, ale zastanowiły mnie jogurty produkowane dla sieci Biedronka, więc postanowiłam wziąć je pod lupę.

Mój test był prosty. Do standardowej, cotygodniowej procedury robienia jogurtu (jak dokładnie wygląda proces opisałam TUTAJ) użyłam jako startera 5 różnych jogurtów naturalnych, które można dostać w każdej Biedronce. Wiem, że w niektórych Biedronkach w Polsce można kupić również jogurty Bakomy lub Piątnicy, ale ja testowałam tylko te produkowane dla Biedronki.

Były to:

Tolonis – Jogurt Typu Greckiego o obniżonej zawartości tłuszczu

Tolonis – Jogurt Typu Greckiego 2%

Tola – Jogurt naturalny kremowy

GoBio – Jogurt naturalny

Skyr – Jogurt typu Islandzkiego

Już w sklepie, kiedy czytałam składy zaskakująco dobrze wypadł Skyr i Tolonis – Jogurt Typu Greckiego 2%. W składzie jest TYLKO mleko i bakterie z podanymi nazwami szczepów.

No a teraz do DZIEŁA!

Do 5  wyparzonych wcześniej słoików wlałam taką samą ilość każdego z jogurtów, wymieszałam je z podgrzanym do odpowiedniej temperatury mlekiem oraz pozostawiłam w ciepłym miejscu na 5 godzin. Po tym czasie przeniosłam słoiki do lodówki, a po nocy w lodówce sprawdziłam ich zapach, smak i konsystencję każdego z jogurtów.

Wyniki były naprawdę zaskakujące.

Najtańsze jogurty, czyli:

Tolonis – Jogurt Typu Greckiego o obniżonej zawartości tłuszczu

Tola – Jogurt naturalny kremowy

Nie zakisiły poprawnie mleka. Tolonis w ogóle nie zakwasił jogurtu, mleko wyglądało jak zważone, miało grudki i nie przyjemny zapach.

Tola uzyskała gładką konsystencję, ale bardzo ciągnąca, gumową, zapach był przyjemny, ale smak bardzo kwaśny lekko gorzki.

Pozostałe 3 jogurty wyszły wyśmienicie. Konsystencja gładka, zapach i smak bardzo przyjemny, widoczny był lekki opływ serwatki.

Bardzo gęste były:

Tolonis – Jogurt Typu Greckiego 2%

Skyr – Jogurt typu Islandzkiego

Bardziej rzadki był:

GoBio – jogurt Naturalny

Przyznaję szczerze, że jestem bardzo zaskoczona wynikami. Myślałam, że Biedronce się oberwie, a tu proszę, 3 z 5 badanych produktów są naprawdę dobrej jakości!

Say Something