5 pomysłów na czerstwy chleb

Oto kilka sprawdzonych patentów, aby umilić sobie zużycie chleba, który sczerstwiał szybciej niż byśmy tego chcieli.

W każdej z opcji chleb będzie wymagał pokrojenia, jeśli da się to zrobić – super, jeśli nie za bardzo to na to  też mamy sposób. Pieczywo należy zwilżyć – można po prostu wsadzić na sekundę pod bieżącą wodę, albo spryskać wodą z butelki a atomizerem i wsadzić go na 30 sekund do mikrofali, chleb zrobi się na moment miękki co umożliwi swobodne pokrojenie go … no to teraz do dzieła:

  1. Suchary

Pokrój chleb na cienkie kromki, każdą omaść przygotowaną wcześniej oliwą z ziołami (możesz wymieszać oliwę z ulubionymi ziołami lub czosnkiem). Ułóż na blaszce i podpiecz w piekarniku aż grzanki będą złote – możesz zjeść je od razu na ciepło, ale można je również przechować w papierowej lub materiałowej torbie ładnych kilkanaście dni i podawać do zup, past i dipów.

  1. Grzanki

Pokrój chleb w kostkę, rozpuść masło, dopraw je solą, pieprzem i czosnkiem, rozrzuć pokrojony chlep na blaszce i polej masłem, wymiszaj i wsadz do nagrzanek do 200 st pikarnika. Piecz aż rzanki będą złote. Tak przygotowane grzanki możesz przechowywać kilkanaście dni i używać ich do sałatek i zup.

  1. Zapiekanka

Porwij chleb na nieduże kawałki. Zalej go z rozkłóconymi jajkami wymieszanymi z mlekiem i śmietanką (30- 36%). Dodaj cebulę, boczek, kiełbasę, warzywa (wedle uznania) i zapiecz w piekarniku (możesz również posypać żółtym serem, żeby przekupić nastoletnich domowników) … i danie obiadowe gotowe!

  1. Tosty francuskie

Kromki chleba zanurz w jajkach rozkłóconych z mlekiem. Smaż na patelni z dwóch stron. Możesz na wierch płożyć plaster żótego sera, wędliny. Podawać z ketchupem lub dżemem. Doskonałe śniadanie na ciepło!

  1. Zapiekanka na słodko

Kromki chleba pozmaruj masłem i poukładan na sztorc w naczycniu żaroodpornym. Wymieszaj jajka z mlekiem, śmietanką, odrobiną cykru i aromatem waniliowym. Zalej chleb, tak aby jego rogi wustawały z zalewu. Zapiecz w piekarniku. Możesz podawać z rodzynkami, śmietaną lub dżemem.

Say Something