Dlaczego warto przygotować własne środki czytości?

O szkodliwości detergentów wiemy chyba wszyscy. Na czym dokładnie polega ich szkodliwość?

det

Związki, które zawarte są w kupowanych przez nas środkach czystości przenikają do naszych ciał przez skórę. Ich opary wdychamy podczas sprzątania, a po połknięciu mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla naszych dzieci lub zwierząt. Niedawno amerykańska agencja EPA podała również do wiadomości fakt, że środki czystości nawet kiedy stoją nieużywane parują i zanieczyszczają powietrze w naszych domach. W związku z tym powietrze w czterech kątach może być zanieczyszczone aż do 100 razy bardziej niż powietrze na zewnątrz. Chemia, która wnika do naszych organizmów powoduje zachwianie gospodarki hormonalnej (któż z nas nie ma znajomych, którzy mają problem ze spłodzeniem potomka?), podrażniają skórę, oczy, wywołują alergie, a co najważniejsze kumulują się latami mogąc mieć wpływ na zachorowalność na raka.

Kupując środki czystości szkodzimy nie tylko własnemu zdrowiu, ale także zanieczyszczamy planetę. Toksyczne ścieki wypływające z naszych kanalizacji przenikają do gleb i wód gruntowych. Zakłady produkcyjne zużywają ogromne ilości energii produkując masy toksycznych odpadów. My z kolei po wykorzystaniu środka dokładamy kolejną plastikową butelkę do rosnącej w zastraszającym tempie góry plastikowych śmieci wywożonych do krajów trzeciego świata.

article-0-1E7F830300000578-470_964x639

Przyrządzenie własnych środków czyszczących nie jest ani trudne ani pracochłonne. Większość składników znajduję się już w Twojej kuchni. Jeśli chcesz wejść na następny poziom możesz wzbogacić swoje receptury o boraks, nadwęglan sodu czy sodę kalcynowaną (środek silniejszy od sody oczyszczonej). Małe i duże opakowania tych środków można kupić w sklepach z chemią oraz Internecie – ceny wąchają się od 3 do 7 złoty za kilogramowy worek, który z powodzeniem wystarczy na kilkumiesięczne utrzymanie całego domu w idealnym stanie.

Przygotowany środek będzie miał taką samą moc czyszczącą jak środki kupowane dotychczas w sklepie, ale będzie bezpieczny, dużo tańszy, przyjazny środowisku… i zdecydowanie dużo ładniejszy!

SAMSUNG CSC

Do naszych płynów wykorzystujemy butelki po starych środkach. Ja nie miałam za dużo takich butelek w domu, ale dostałam ich sporo od teściowej. Marta natomiast poprosiła w robocie, żeby ludzie poprzynosili jej butelki po produktach, które już zużyli… już następnego dnia miała siatę butelek, a połowę biura zaraziła pomysłem 😉

Say Something